Türkiye Çöle Dönüyor! - Portre

Son Yayınlar

Ana Sayfa Reklam

29 Şubat 2020 Cumartesi

Türkiye Çöle Dönüyor!Su Politikaları Derneği'nin hazırladığı "Doğal Göller ve Sulak Alanlardaki Su Yönetimi Sorunlarımız ve Çözüm Önerileri” başlıklı raporda, Türkiye'deki 300'e yakın gölün yüzde 60'ının kuruduğu belirtildi.

Kirlilik nedeniyle neredeyse tüm göl alanlarının doğal dokusunu kaybettiğinin vurgulandığı raporda, "Türkiye'nin bir zamanlar beşinci büyük tatlı su gölü olan Akşehir Gölü tamamen kurumuş, doğal göl özelliklerini kaybetmiş, kış aylarında su birikintisi haline gelmiştir.

Beyşehir Gölü 26 metreden 6 metreye, Eğirdir Gölü 14 metreden 5 metreye düşmüştür. Avlan, Seyfe, Kulu, Sarıgöl, Yarışlı, Kurugöl, Kırkpınar, Acıgöl, Uyuz, Suğla, Meke, Güvenç, Sasam, Kocagöl, Karagöl, Hotamış Sazlığı ve Küçük Göl de ise su seviyeleri çok azalmıştır." ifadelerine yer verildi.

Ayrıca, sulak alanların korunması konusundaki plansızlığa da dikkat çeken raporda, "Ülkemizdeki doğal göller ve sulak alanlarda karşılaşılan başlıca problemler su miktarındaki azalmalar, biyolojik çeşitliliklerin tehdit altında olması ve su kalitesindeki bozulmalardır. Tescilli olarak 76 adet sulak alan bulunmasına rağmen sadece 24'ünün sulak alan su yönetim planı mevcuttur. Göllerin izinsiz kullanımını ve kirletilmesini önlemeye yönelik yasal mevzuat düzenlenmeli." ifadeleri kullanıldı.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ DE ETKİLİYOR

Türkiye'deki doğal ve insan kaynaklı nedenlerle ekolojik, hidrolojik olarak olumsuz etkilere maruz kalan doğal göl ve sulak alanların sayısı her gün arttığına değinilen raporda, "Göllerdeki nitelik ve nicel olarak koşulların bozulması, ağırlıkla iklim değişimine bağlı olarak meteorolojiktir. Diğer bir ifade ile sıcaklığın buna bağlı olarak da buharlaşmanın artması, yağışın düşmesi ile göllerin hidrolojik dengesi giderek bozulmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan "Göller ve Sulak Alanlar Eylem Planı"nda da Van, Tuz, Manyas, Mogan, Sapanca göllerindeki tahribata dikkati çekilmişti

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme