Brexit: Boris Johnson, AB ile serbest ticaret anlaşmasını kutluyor - Portre

Son Yayınlar

Ana Sayfa Reklam

24 Aralık 2020 Perşembe

Brexit: Boris Johnson, AB ile serbest ticaret anlaşmasını kutluyor

 

Brexit: Boris Johnson, AB ile serbest ticaret anlaşmasını kutluyor

Brexit: Boris Johnson, AB ile serbest ticaret anlaşmasını kutluyor


AB ve İngiltere, Brexit sonrası bir ticaret anlaşmasına ulaştı ve balıkçılık hakları ve gelecekteki iş kuralları konusunda aylardır süren anlaşmazlıkları sona erdirdi.

Downing Street'teki bir basın toplantısında Boris Johnson, "Yasalarımızın ve kaderimizin kontrolünü geri aldık" dedi.

Anlaşmanın metni henüz yayınlanmadı, ancak Başbakan bunun "tüm Avrupa için iyi bir anlaşma" olduğunu iddia etti.

İngiltere, 27 ulustan resmi olarak ayrıldıktan bir yıl sonra önümüzdeki Perşembe günü AB ticaret kurallarından çıkmaya hazırlanıyor.

Birleşik Krallık ve AB'nin iki ayrı pazar oluşturması ve serbest dolaşımın sona ermesiyle iş dünyası için büyük değişiklikler olacak.

  • CANLI: AB ve İngiltere ticaret anlaşmasında anlaştı
  • Kuenssberg: Johnson, her iki tarafın da gerçekleştirmek istediği anlaşmayı aldı
  • Brexit: Firmaların malların hareket etmesini sağlamak için 'rehberliğe ihtiyacı var'
  • NI için Brexit ticaret anlaşması neden farklı?

Ancak ticaret anlaşması, sınırlarda bozulma ve gümrük vergilerinin veya ithalat vergilerinin uygulanmasından korkan koronavirüsün etkisinden sersemlemiş olan birçok İngiliz şirketi için büyük bir rahatlama olacak.

Anlaşma açıklanırken, Birleşik Krallık'ın bir anlaşma olmadan "güçlü bir şekilde başarılı olacağını" defalarca söyleyen Johnson , her iki başparmağı havada havada gülümseyen bir fotoğrafını tweetledi .

Basın toplantısında, yıllık 668 milyar sterlinlik anlaşmanın "bu ülkedeki işleri koruyacağını" ve "Birleşik Krallık mallarının AB pazarında kotalar olmadan tarifesiz satılabilmesini sağlayacağını" söyledi.

Balıkçılıkla ilgili taleplerine karşılık vermeye zorlandığını kabul etti.

"AB ile başladı, sanırım 14 yıllık bir geçiş dönemi istiyorduk, üç yıl istedik, beş yılda bitirdik" dedi.


Ve İngiltere'nin, Birleşik Krallık ekonomisinin hayati bir parçası olan finansal hizmetlerden istediği her şeyi alamadığını söyledi, ancak anlaşmanın "yine de dinamik Londra Şehrimizin daha önce hiç olmadığı kadar başarılı olmasını ve gelişmesini sağlayacağı" konusunda ısrar etti.

İngiltere, Erasmus öğrenci değişim programına artık katılmayacak, çünkü Bay Johnson bunun "aşırı pahalı" olduğu için - ancak Turing Programı adlı İngiliz seçeneğinin bir alternatif sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi: "Bu uzun ve dolambaçlı bir yoldu ancak bunun için göstermemiz gereken çok şey var.

"Adil, dengeli bir anlaşma ve her iki taraf için de yapılması gereken doğru ve sorumlu şey."

Artık "sayfayı çevirme ve geleceğe bakma zamanı" olduğunu ve Birleşik Krallık'ın "güvenilir bir ortak" olarak kaldığını da sözlerine ekledi.

'İskoçya'nın iradesine karşı'

İngiltere Parlamentosu, anlaşmayı oylaması için 30 Aralık'ta geri çağrılacak - ayrıca Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanması gerekecek.

Anlaşmaya destek vermesi beklenen muhalefetteki İşçi Partisi, "zamanı gelince" resmi yanıtını vereceğini söyledi.

İngiltere'nin baş ticaret müzakerecisi Lord Frost, serbest ticaret anlaşmasının tam metninin yakında yayınlanacağını söyledi.

Galler Birinci Bakanı Mark Drakeford, bir anlaşmanın anlaşmasız olmaktan daha iyi olduğunu söyledi, ancak İngiltere'nin AB tek pazar ve gümrük birliğinden çıkmasından sadece bir hafta önce zamanlamayı eleştirdi.

İskoçya'nın Birinci Bakanı Nicola Sturgeon, "Brexit, İskoçya'nın iradesine aykırı oluyor ve Brexit'in bizden aldıklarını telafi edecek bir anlaşma yok.

"Bağımsız bir Avrupa ülkesi olarak kendi geleceğimizi çizmenin zamanı geldi."

Taoiseach (İrlanda başbakanı) Micheál Martin, anlaşmanın metnini inceleyeceğini söyledi ancak ekledi: "Bugün duyduklarımıza göre, bunun iyi bir uzlaşmayı ve dengeli bir sonucu temsil ettiğine inanıyorum."

2016 referandumunda İngiltere'yi AB'den çıkarma kampanyasında öncü rol oynayan Brexit Partisi lideri Nigel Farage, anlaşmanın "mükemmel olmadığını" ancak "büyük bir an" olduğunu ve şimdi "hayır" olduğunu tweetledi. geri gitmek".

Ancak TUC başkanı sendika lideri Frances O'Grady, anlaşmanın "hiçbir şeyden daha iyi olduğunu" söyledi, "çok fazla değil" ve bunun "zor kazanılan işçi haklarını" tehlikeye atacağını ve işleri korumayacağını söyledi.

Hükümetin ekonomi gözlemcisi Bütçe Sorumluluğu Ofisi, anlaşma yapılmadan ayrılmanın milli geliri gelecek yıl% 2 oranında azaltacağı ve büyük iş kayıplarına yol açacağı konusunda uyarıda bulundu.

Tellere kadar

Ayrıca, birçok ithal mal için mağazalarda daha yüksek fiyatlara yol açacağına dair endişeler vardı.

Brüksel'deki müzakereler, AB balıkçı teknelerinin İngiltere sularında yakalamasına izin verildiği konusunda telaşlı bir hal aldı. Balıkçılık, İngiltere ekonomisinin sadece% 0.12'sini oluşturuyor.

Anlaşmanın İngiliz iş dünyasının geri kalanı için ne anlama geleceği konusunda hala büyük soru işaretleri var.

27 üye devletle ticaret yapan firmalar, İngiltere'nin AB'den ayrıldığı sözde geçiş döneminde geçtiğimiz yıl normal bir şekilde devam etti.

Ülke önümüzdeki hafta AB tek pazarından ve gümrük birliğinden ayrıldığında yine de fazladan evrak işleriyle karşı karşıya kalacaklar.

Ancak İngiltere ile en büyük ticaret ortağı arasındaki gümrük vergisi tehdidi - ithalat vergileri - ortadan kalkacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme