Linux'ta Mini Tarayıcı Savaşı - Portre

Son Yayınlar

Ana Sayfa Reklam

25 Aralık 2020 Cuma

Linux'ta Mini Tarayıcı Savaşı

 

Linux'ta Mini Tarayıcı Savaşı

Linux'ta Mini Tarayıcı Savaşı


İki yeni Web tarama alternatifi, Linux kullanıcıları için tarayıcı seçenekleri alanını genişletiyor. Linux için Microsoft Edge'in en son tanıtımı ve Vivaldi sürüm 3.5'in 8 Aralık sürümü, İnternet'te gezinmek için Google içermeyen bir araç kullanma özgürlüğü sunuyor.

Birkaç yıl önce Vivaldi'nin çok daha eski versiyonlarını inceledim. O zamanlar, sade Jane Chromium tarayıcısı için bir güç merkezi yedeği arıyordum. Vivaldi'den gerçekten hoşlanacak çok şey buldum. Mevcut Vivaldi daha da etkileyici.

Hala Microsoft Windows platformu için bir şeyim olduğu günlerde, Firefox için varsayılan Internet Explorer tarayıcısından uzak durdum. Microsoft kısa süre önce eski Web tarayıcısını, Google'ın özel Chrome tarayıcısını oluşturmak için geliştirdiği kendi açık kaynaklı Chromium Web tarayıcısı sürümüyle değiştirdi.

Bu yeni Microsoft değişimi artık Linux platformu için mevcuttur. Hala Dev Channel'da ince ayar yapılıyor, hareketli parçalarının birçoğu hala devam etmekte olan veya tamamen eksik olmasına rağmen, Linux işletim sistemlerinde oldukça iyi çalışıyor.

Bununla birlikte, Edge on Linux, olgunlaştığında yaygın olarak benimsenme potansiyeline sahiptir. Linux'a geçiş yapan eski Windows 10 kullanıcıları için özellikle çekici olmalı.


Şimdiye kadar, Linux için Microsoft Edge, kullanıma hazır bir uygulama olmanın gerisinde kaldı. 

Ama iyileşmesi için biraz zaman verin. Mevcut teklif, bir geliştirici önizleme yapısıdır. Görev açısından kritik olmayan görevler için ikincil bir tarayıcı olarak yeterince iyi çalışır.

Tescilli Vivaldi halihazırda Linux ve diğer platformlarda iyi kurulmuş durumda ve Linux'ta önemli ölçüde büyüyor. Kullanıcılara daha fazla seçenek ve farklı bir göz atma felsefesi sağlar: yaratma, öğrenme ve tarayıcının iş akışlarına uyum sağlamasına izin verme özgürlüğü.

Henüz Chrome'dan Çıkmıyor

Linux işletim sistemi üzerindeki Microsoft Edge, geliştiriciyi kendine ait bir Linux masaüstü işletim sistemi sürümüne sahip olmaya iki büyük adım daha yaklaştırıyor. Edge for Linux, Microsoft kullanıcılarına Linux'a geçerken Windows 10 aşinalıklarından bazılarını almaları için bir rahatlık alanı sağlar.

Edge ayrıca mevcut Linux kullanıcılarını Microsoft'un Bing arama ekosistemine bağlar. Google aramayı veya açık kaynaklı Chromium Web tarayıcısında yerleşik olan DuckDuckGo alternatif arama motorunu kullanarak kaçar ve tam izleme, Google'ı Chrome tarayıcısına ekleyerek yükler.

Ancak bu erken sürümde Edge, Linux uygulamalarında beklediğim özellik desteğinin çoğundan yoksundur. Örneğin, Linux Edge sürümü, diğer bilgisayarlarda sahip olabileceğiniz diğer tarayıcılar veya Edge kurulumlarıyla oturum açmanıza ve ayarları ve yer imlerini eşitlemenize izin verme yeteneğinden yoksundur.

Edge on Linux ne yenilikçi ne de benzersizdir. 

Windows uygulama erişimini bir tarayıcı aracılığıyla Linux'a bağlamak, Linux işletim sistemi içinde bir varlığa sahip olmaya devam eden bir Microsoft yaklaşımıdır. Bunu kendi gerçek kurulu Linux tarayıcısı ile anında yapmak, hem Microsoft hem de Windows'tan Linux'a geçiş yapanlara Linux kapılarını daha geniş açabilir.

Yazılımı Edinme

Edge, Deb veya RPM paketleme kullanan herhangi bir Linux dağıtımında nispeten iyi çalışır. Bu, Fedora, Ubuntu, Debian veya openSUSE dahil çok çeşitli Linux seçeneklerini içerir. Microsoft'un Edge Insider web sitesinden Edge edinin .

Edge'i kurarken herhangi bir sorun yaşamadım. Gerçek Linux tarzında, indirilen yükleyiciye tıkladım. 30 otuz saniyeden daha kısa bir sürede karşılama sayfasına bakıyordum. Kurulum, Microsoft'un deposunu kaynaklar listesine otomatik olarak ekler, böylece Edge, Linux sistem güncelleyici aracılığıyla güncellenir.

Aynı Debian tabanlı dağıtımda Vivaldi'nin kurulumu da aynı şekilde performans gösterdi. Vivaldi tarayıcısını buradan indirin Linux sürümleri Deb ve RPM paketlerinde de mevcuttur ve zahmetsizce kurulur.

Her tarayıcının hızlı bir kurulum süreci vardır. Bununla birlikte, Vivaldi, Edge'den çok daha fazla özellik ve ayar sunar. Bu, Vivaldi'nin içindeki her şeye alışmanın daha fazla zaman aldığı anlamına gelir.

Stark Kontrastı

Vivaldi'nin Linux kullanıcıları, hiç şüphesiz özellik setinin ve hızla gelişen işlevselliğinin tanınmasıyla büyüyor. Vivaldi geliştirme ekibi, birkaç ayda bir yeni özellikler ve performans iyileştirmeleri içeren sürümler yayınladı.

Vivaldi'nin Norveç merkezli geliştiricilerine göre, Ekim ayında yayınlanan 3.4 sürümü için yeni kullanıcı istatistikleri, masaüstündeki yeni Vivaldi kurulumlarının yüzde 18'inin Linux'ta olduğunu gösteriyor. Ayrıca, Vivaldi'deki PR ve iletişim yöneticisi Varsha Chowdhury'ye göre, şu anda Linux'ta Mac'tekinden daha fazla Vivaldi kullanıcısı var.

Sürüm 3.5'in en son sürümü, Chromium platformu bir yana, Edge'de veya Google'ın Chrome tarayıcısında bulamayacağınız bazı çekici özelliklere sahiptir. Bu özelliklerden bazıları Opera tarayıcısından esinlenmiştir.

Mantıklı. Vivaldi, eski Opera CEO'su Jon von Tetzchner'ın beyni. Geliştiriciler, Vivaldi tarayıcısını açık kaynak kodlu Chromium'un üzerine inşa ettiler, ancak kendi özel görünümlerini eklediler. Genel olarak, Vivaldi hafif, verimli ve virüslere karşı dayanıklıdır.

Vivaldi sürümleri, istikrarlı ürün büyümesi ve kullanıcı özellikleri gösterir. 

Vivaldi 3.5'teki Yenilikler

Vivaldi 3.5'in URL'leri bir QR (Hızlı Yanıt) koduyla kolayca paylaşmanıza olanak tanıyan kullanışlı yolunu inceleyin. Ayarlarda işlemi etkinleştirdikten sonra adres alanındaki küçük bir düğmeyi tıklamanız yeterlidir.

Medya düzeltmeleriyle ilgili bir dizi iyileştirme, video ve ses içeriğinin daha iyi oynatılmasını sağlar.

Vivaldi'nin sekme yönetimi en sevdiğim özelliklerden biridir. O kadar çok seçenek içerir ki, gezinme rutinlerinizi uyarlamak yerine Web'de tam anlamıyla gezinebilir ve birden fazla sekme ayarlayabilirsiniz.

Örneğin, varsayılan olarak arka planda yeni bir sekme açabilirsiniz. Bu yeni arka plan ayarı, bağlam menüsü aracılığıyla sekmeleri açmaya ilişkin varsayılan davranışı değiştirmenize olanak tanır.


Ayrıca arka plandaki sekmeleri de klonlayabilirsiniz. 

Sekme yığınları için açılır pencere küçük resimleri bu yeni sürümde büyük ölçüde geliştirildi. Bir sekme yığınının üzerine gelebilir ve anında bir yığındaki herhangi bir sekmeyi seçebilirsiniz.

Daha fazla yığılmış sekme artık ekrana sığar ve bir sayfa başlığı, alan adı ve küçük resim görüntüler. Kullanıcılar ayrıca ses simgeleriyle etkileşime girerek, yığılmış sekmelerdeki sesi kolayca kontrol etmelerini sağlayabilir.

Vivaldi'yi İstediğiniz Şekilde Özelleştirin

Vivaldi tarayıcısını özel tarama tercihlerinize uyacak şekilde ayarlamak, en istisnai özelliklerinden biridir. Vivaldi'nin yapılandırma seçenekleri, Linux için Edge de dahil olmak üzere diğer tarayıcılarda bulunan temel seçenek ayarlarından çok daha esnektir.

Örneğin, ihtiyaçlarınıza tam olarak uyan kontrol derecesini elde etmek için 18 kapsamlı ayar bölümünden geçebilirsiniz. Buna klavye tabanlı göz atmanızı daha da ilerletmek için kullanabileceğiniz bir dizi özelleştirilebilir kısayol, hareket ve menü ekleyin.

Bekle, dahası var! Tarayıcı öğelerinin konumunu, boyutunu ve görünümünü ayarlayarak Vivaldi'nin kullanıcı arayüzünü kendiniz yapabilirsiniz; ve araç çubuğunun, durum çubuğunun, yer imi çubuğunun ve adres çubuğunun konumunu yapılandırın.

Orada durma. Önceden tanımlanmış sekiz tema içeren yerleşik tasarım seçenekleriyle Vivaldi'ye yepyeni bir görünüm kazandırın. Tasarım fikirleriniz biterse, Chrome Web Mağazası'ndan daha fazlasını alın.

Vivaldi Gizlilikle İyi Birleşiyor

Vivaldi tarayıcısını kullanmanın en büyük avantajlarından biri, geliştiricinin kullanıcı verilerini toplamaması veya kimseyle paylaşmamasıdır.


Vivaldi, izleme ve kişisel gizlilikle ilgilenen kullanıcılar için üç arama motoru sunar.

İlk olarak DuckDuckGo, kullanıcıların kişisel bilgilerini izlemez veya saklamaz. İnternetteki kullanıcıları da takip etmez. 2018'de Vivaldi, varsayılan bir özel aramayı etkinleştiren ve kullanıcıların yalnızca özel pencere taraması için varsayılan bir arama motoru olan DuckDuckGo ayarlamasına izin veren ilk tarayıcı oldu.

İkinci olarak, Startpage Google'ın arama motorunu çalıştırır, ancak çevrimiçi kullanıcı davranışının izlenmesini anonimleştirir. Diğer bir deyişle, kullanıcılar Google arama sonuçlarını, Google'ın sunucuları Startpage şirketinden herhangi bir kişisel bilgi almadan alırlar.

Üçüncüsü, Ecosia arama geçmişine dayalı olarak kullanıcı kişisel profilleri oluşturmaz. Ayrıca, şirket tüm aramaları bir hafta içinde anonimleştirir ve kullanıcı verilerini veya aramalarını reklam şirketlerine satmaz. Bir diğer önemli gizlilik örtüsü, Google Analytics gibi üçüncü taraf izleyicilerin yasaklanmasıdır.

Çevre bilincine sahip kullanıcılar, Ecosia'nın dünya çapındaki ağaç dikme programlarını desteklemek için kârının yüzde 80'ini arama ağı reklam gelirinden bağışlama politikasını beğenecekler. Bu ortaklık 2017'de başladığından beri, Vivaldi 150.000 ağaç dikimini finanse ettiğini sürdürüyor.

Sonuç olarak

Microsoft Edge'de geliştiricilerin acele etmesini dileyecek hiçbir şey bulamadım. Firefox dışındaki neredeyse tüm Web tarayıcıları, Chromium'un açık kaynak kod tabanı üzerine inşa edilmiştir. Edge ile fark, Microsoft'un bunu nasıl değiştirdiğidir.

Google'ın bir Linux kullanıcısı olarak Microsoft hizmetlerine tutunuyorsanız, Microsoft'un Edge tarayıcısıyla ne yapmayı planladığını kesinlikle dört gözle bekleyebilirsiniz. Microsoft'a bağımlı olanlar kolayca yeniden markalaşmayı tercih edebilir.

Google Chrome ortamından kolayca kaçınmak istediğimde Vivaldi'yi yedekleme tarayıcısı olarak kullanıyorum. Kullanıcı arayüzü biraz yönlendirme gerektirir. Buna alıştıktan sonra, Vivaldi çok sayıda üretkenlik iyileştirmesine sahip çok uygulanabilir bir arayüz olduğunu kanıtladı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme