Virgin Orbit, uyduları ilk kez deneyip uzaya göndermeye ayarlandı - Portre

Son Yayınlar

Ana Sayfa Reklam

17 Ocak 2021 Pazar

Virgin Orbit, uyduları ilk kez deneyip uzaya göndermeye ayarlandı

 

Virgin Orbit, uyduları ilk kez deneyip uzaya göndermeye ayarlandı

Virgin Orbit, uyduları ilk kez deneyip uzaya göndermeye ayarlandı


Milyarder Richard Branson'un uzay turizmi ekibi Virgin Galactic'in kardeş şirketi Virgin Orbit, ilk denemede yörüngeye ulaşamamasından aylar sonra, bugün daha sonra küçük uydu fırlatma roketinin ikinci bir testini deneyecek. Ayrıca şirketin NASA adına uzaya çalışan uyduları fırlatmaya çalıştığı ilk sefer olacak.

1 PM ET'den bir süre sonra, Virgin Orbit'in özelleştirilmiş Boeing 747'si Virgin Galactic'in Mojave çölündeki uzay limanından kalkacak ve kanadına takılı uydu fırlatma roketi ile 35.000 fit yüksekliğe çıkacak Önceden belirlenmiş bir konuma ulaştığında, roketin düşmesi ve tutuşması, yolun geri kalanında küçük uyduları Dünya'nın etrafındaki yörüngeye götürmesi gerekiyor. Virgin Orbit, başlatma penceresinin 17:00 ET'ye kadar süreceğini söylüyor.

Virgin Orbit Pazar sabahı, saat 10:30 PT (13:30 ET) kalkışı hedeflediğini tweetledi .

Şirket uçuş boyunca güncellemeleri tweetlemeyi planlasa da, testin canlı akışı yok Test tamamlandıktan bir süre sonra fotoğraf ve videoları kullanıma sunacaktır.

Virgin Orbit, bu havadan roket fırlatma yöntemini geliştirmek için yıllarını harcadı ve 2018'den beri giderek daha karmaşık uçuş testleri gerçekleştirdi Ancak geçen yılın Mayıs ayında şirketin roket fırlatma yeteneklerinin ilk tam testi tamamen planlandığı gibi gitmedi . Uçak doğru bir şekilde yükseldi, roket düştü ve ana motor ateşlendi. Ancak sıvı oksijen yakıt hattındaki bir sorun roketin yörüngeye ulaşmasını engelledi.

Virgin Orbit'in CEO'su Dan Hart, bu ayın başlarında bir konferans görüşmesinde, şirketin bu itici hatlarda değişiklikler yaptığını ve salgına rağmen Mayıs ayından bu yana "muazzam miktarda test" yaptığını söyledi.

Hart, "[Virgin Orbit] olayının yükselişini izlemek ve ayrıntılara dalmak ve sistemin olgunlaşmasını sağlamak ve bunu salgın bir ortamda yapmak gerçekten harika," dedi.

Teknik düzeltmeler bir yana, önceki test ile bu test arasındaki diğer bir fark, Virgin Orbit'in bir müşteri için ilk kez gerçek ticari yükler sunmaya çalışacak olmasıdır: NASA. Uzay ajansı, Virgin Orbit'i çeşitli üniversiteler için 10 farklı küçük uydu taşımakla görevlendirdi. Her biri, uzaydaki enkazları temizlemekten, diğer uzay araçlarının muayenesi ve bakımını uygulamaya ve hava gözlemleri yapmaya kadar çeşitli görevleri yerine getirecek. Bir tam listesini Bakire Orbit web sitesinde mevcuttur .

Bu görevin Aralık ayında gerçekleştirilmesi gerekiyordu, ancak Virgin Orbit'in fırlatma ekibinin bazı üyeleri karantina altına almak zorunda kaldığı için ertelendi. Hart, Virgin Orbit'in bugünkü lansman öncesinde "ekibin güvenliğini sağlamak için çok büyük bir şey yaptığını" söyledi. Bunun büyük bir kısmı, insanların uzaktan çalışmasını sağlamaktır, ancak sahada olması gerekenler için Hart, Virgin Orbit'in sosyal mesafeyi zorladığını, çalışanların KKD kullanmasını sağladığını, alanları dezenfekte ettiğini ve hava temizleyicileri kurduğunu söyledi. "Endüstride var olduğunu hayal edebileceğiniz her bir aracı uyguladık, ancak istekli, odaklanmış bir ekibimiz var" dedi.

Fırlatma denemesi bu ayın başlarına yeniden planlandı, ancak bu şimdi birkaç kez bugünün penceresine kaydı. Şirket Cumartesi günü , donanımın "mükemmel durumda" olduğunu ve havanın uygun göründüğünü tweetledi .

Virgin Orbit'in uyduları fırlatma yaklaşımı, SpaceX veya NASA ve diğerlerinin tipik olarak kullandığı diğer büyük fırlatma sağlayıcılarından oldukça farklı. Ancak, şirketin gelişen küçük uydu pazarından bir ısırık almaya yardımcı olacağına inandığı bir şey. Havadaki bir uçaktan fırlatılan Virgin Orbit'in sistemi, o kadar büyük bir rokete veya o kadar yakıta ihtiyaç duymaz, bu da maliyetleri düşürmeye yardımcı olur. Şirket, bir 747'nin kalkış ve iniş yapabileceği her yerden uydu fırlatmalarını teorik olarak mümkün kıldığı için bunun potansiyel olarak daha esnek bir sistem olduğunu savunuyor.

(Bu nedenler, Virgin Orbit'in Savunma Bakanlığı ile de bir sözleşme imzalamasının nedeni olabilir . Virgin Orbit , Mars'ta da görevler başlatmak istiyor .)

Ama önce Virgin Orbit'in sistemin çalıştığını ve şirketin karlı olabileceğini kanıtlaması gerekiyor. Branson ve Abu Dabi'nin egemen varlık fonu Mubadala gibi destekçiler, şimdiye kadar bunu kalkınma yoluyla sürdürdüler. Şirket, bugün tekrar test edeceği havadan fırlatma sistemini geliştirmek için yüz milyonlarca dolar harcadıktan sonra şimdi 200 milyon dolara kadar yeni fon arıyor .

Hart, bunun bir test uçuşu olduğunu ve şirketin, fırlatma sistemini geliştirmeye ve iyileştirmeye devam edebilmesi için yol boyunca üretilen "verileri elde etmekten heyecan duyacağını" vurguladı. Ayrıca Virgin Orbit ekibinin "son yörüngeye ulaşıp ulaşamayacağımız konusunda risk olduğunun farkında" olduğunu söyledi.

Ancak Hart, Virgin Orbit'in bu sefer gemide gerçek uydular olduğunu göz önünde bulundurarak "kuvvetli bir şekilde çalıştığını ve tüm ayrıntılara baktığını ve yörüngeye ulaşmak için mümkün olan en iyi atışa sahip olduğumuzdan emin olduğunu" söyledi. Bu çalışma, fırlatma ortağı NASA, Federal Havacılık İdaresi, Hava Kuvvetleri ve endüstri uzmanlarından oluşan bir araştırma ekibinin yardımını içeriyordu.

Hart, "Temelde kendi banyo suyumuzu içmediğimizden emin olmak için mühendislik ekibimizi yeni gözlerle gerçekten sardık" dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme